1944 őszén a Vörös Hadsereg már Magyarország területén tört akadálytalanul előre. Igaz, hogy 1944 októberében, a debreceni páncéloscsatában kisebb sikert arattak a magyar–német csapatok, de ez sem állíthatta meg a jó utánpótlással rendelkező, sokszoros túlerőben lévő szovjeteket. A következő jelentős védelmi pont a főváros lett. A németek hamarosan aláaknázták a stratégiai szempontból fontos hidakat, és a front közeledtével felrobbantották azokat. A Horthy Miklós (ma Petőfi) híd is ennek esett áldozatul 1945 januárjában. A hidat az ötvenes években felújították.
Az orosz hidászok magyar szakmunkások segítségével egymás után hozzák rendbe Budapest németek által szétrombolt hídjait.
A Horthy Miklós híd építési munkálatait vezető orosz parancsnok értesítette Budapest polgármesterét, hogy a híd helyreállítási munkálatai szombaton délután befejeződnek. A híd átadása a közforgalomnak vasárnap délután 4 órakor, ünnepélyes keretek között történik.
Kívánatos volna, hogy Budapest népe tömegesen vegyen részt ezen az ünnepségen, amelyet a pesti oldalon a Boráros téri hídfőnél tartanak, hogy méltóképpen kifejezze háláját az orosz katonák igazán nagy és kellemes húsvéti meglepetéséért.