1945 nyarán az újjáépítésnek köszönhetően a kulturális intézmények működése is lassan új életre kapott. A dramaturgok visszatértek dolgozószobájukba, a színészek ismét meghódíthatták a közönség szívét. Az itt látható rovatból muszáj kiemelnünk Csortos Gyula temetésének hírét. Személyét mindenki ismerte a két világháború között, hiszen a legkedveltebb színészek közé tartozott. Szinte az összes színházat megjárta, sőt játékfilmekben is játszott. A világháború alatt budapesti ismerőseinél keresett menedéket. Cukorbetegsége egyre súlyosbodott, lábán keletkezett sebe nem gyógyult, üszkösödni kezdett, mindenki Hyppolitja végül sok szenvedés közepette hunyt el.

Mascagni meghalt

Rómából érkezett távirat szerint Pietro Mascagni, a világhírű olasz zeneszerző 83 éves korában csütörtökön reggel meghalt. Mascagni 1863-ban született, hosszú ideig mint egy vándorszíntársulat operett karnagya működött, míg [Giovanni Carmine] Verga drámájából készült egyfelvonásos operájával, a Cavalleria rusticanával el nem nyerte a Sonsogno kiadó cég pályadíját. Operáját 1890-ben mutatta be a római operaház, s ezzel a szerző világhírre tett szert. A darabot a világ minden operaszínpada műsorra tűzte, és 1891-ben Parasztbecsület címmel a budapesti operaház is bemutatta. E művén kívül még számos operát írt, ezekkel azonban nem volt sikere. Világhíre a Parasztbecsülethez fűződik, amely bemutatása óta minden operaház állandó műsordarabja lett.

Dr. Szabó Juci felújítása

Szerdán újította fel a Medgyaszay Színpad Fodor László Dr. Szabó Juci című darabját. A színház darabválasztása ezúttal sem mondható nagyon szerencsésnek. Ha már bele kell nyugodnunk abba, hogy a színházak felújításokból élnek, akkor legalább olyan műveket válogassanak ki, amelyeknek problematikája nem avult el. Fodor László vígjátékát azonban erősen belepte a por, alakjainak és mondatainak nincs hitele, s az egész mű holmi üres technikai tákolmányúnak hat. Minden jelenetében érezzük a hideg kiszámítottságot, a mesterember lélektelen rutinját. Molnár [Ferenc] technikai bravúrjai ezzel szemben mindig spontánnak hatnak, és ha írói mélységet nem is rejtenek, de legalább színészi poézisra adnak alkalmat, Fodor Molnárnak egyszerű tanítványa, s a drámaírás Edisonja mellett legfeljebb ügyes villanyszerelő.

Az előadás a jó szereposztás következtében gördülékeny. Tőkés Anna dekoratív jelenség, de nem tudja teljesen hitelesíteni szerepét. Greguss Zoltán alakítása – néhány magánjellegű mozdulatát leszámítva – kifogástalan. Elsőrendű epizódalakítást nyújt Gellért Lajos. Minden mondata és gesztusa művészien kidolgozott, s a figura körül levegőt tud teremteni. Medgyaszay Vilma [a] nagynéni és Molnár Edit a barátnő szerepében biztosítják az előadás zavartalan menetét. A színpadi kiállítás kissé szegényes, de az egyelőre a nehéz gazdasági viszonyok terhére róható fel.

Csortos Gyula temetése szombaton, augusztus 4-én, délután 1 órakor lesz a Fiumei úti temetőben, a Budapest székesfőváros által adományozott díszsírhelyen a római katolikus egyház szertartásai szerint.

Az Országos Színészegyesület és Nyugdíjintézete az augusztus 7–8-ra meghirdetett közgyűlését augusztus 28–29-re elhalasztotta.

Színházak műsora:

Péntek:

Vígszínház: Hattyú (½6). Belvárosi Színház: Játék a kastélyban (½6). Művész Színház: Családi szálloda (½6). Fővárosi Operettszínház: Maya (½6). Új Színház: Mákos tészta (½6). Medgyaszay Színpad: Dr. Szabó Juci (½6). Pódium [Kabaré]: Balra át (½6). Arizona: Második műsor (¼6). Márkus Parkszínház: Vannak még férfiak (6). Madách Színház: Tévedések vígjátéka (½6). Vidám Varieté: Pesti híradó (6). Royal Revü Varieté: Vidám percek a Royalban (½6). Színes Színpad: Apropos (½6). Népvarieté: Tempó, Budapest (6). Fővárosi Nagycirkusz: Augusztusi műsor (½4, 6).

Népszava