Az Új Szó cikke a társadalomban aktívan tevékenykedő fasiszták elleni harcra szólított fel, akik akadályozták az igazságszolgáltatást a háborús bűnösökkel szemben.

Az egész demokratikus világ sajtója nagy figyelmet szentel a német fasiszta háborús bűnösök és cinkostársaik felelősségre vonása kérdésének. Most derül csak ki, hogy milyen messze ágaznak a fasiszta gonosztevők és cinkostársaik befolyásának szálai.

Különböző országok reakciós körei minden eszközzel meg akarják menteni ezeket a bűnösöket. Sztálin marsall több ízben jelentette ki, hogy nem elegendő a náci hadigépezet szétzúzása, meg kell semmisíteni a fasizmus ideológiai és morális alapjait is.

A most felszabadult országok közvéleménye nem követeli mindenütt egyforma eréllyel az árulók és háborús bűnösök megbüntetését. A reakciós és fasisztabarát körök kihasználják a közvélemény határozatlanságát, és tovább védelmezik a fasizmus érdekeit.

A fasiszta gonosztevők elleni harcban szép példát mutatott a demokratikus Bulgária és a Romániában uralomra jutott [Petru] Groza-kormány. Magyarországon a demokratikus sajtó állandó követelése ellenére sem értek el komoly eredményeket ezen a téren.

A magyarországi főbűnösök még mindig nem kerültek a népbíróság elé, bár sokan közülük már a magyar hatóságok kezében vannak. Miért nem lehet például a hír szerint szövetséges kézre került háborús főbűnös, Szálasi Ferenc ügyét letárgyalni? Miért nem foglalkozik a népbíróság Szálasi Ferenc bűnügyével? Tudtunkkal a magyar perrendtartás ismer olyan rendelkezést, amelynek értelmében a bűnöst in contumaciam – távollétében – is el lehet ítélni. Szálasi bűnperének nagy fontossága lenne, mert éles világot vetne mindazon rugókra és mozgató erőkre, amelyek a mai helyzetért felelősek. Szálasi bűnpere fényt derítene sok olyan ember ügyére is, aki most csendben meghúzódik, de közben vígan terjeszti a fasiszta mérget. Szálasi bűnügyének tárgyalása bizonyos mértékben színvallásra kényszerítené azokat az áldemokratákat, akik szóban mindent helyeselnek, de tetteikben minden erővel hátráltatják a magyar demokráciát. Ez a folyamat megtisztítaná Magyarország állami gépezetének legfőbb tisztségeit is, ahol híreink szerint olyan emberek is ülnek, akik a demokráciának ártani akarnak.

Új Szó