A tudósítás szerint a helyi lakosság „szabad akaratából”, valamint „a szovjet és csehszlovák kormányok között, a hagyományos barátság szellemében lefolyt tárgyalások alapján” Kárpátalja Csehszlovákiától a Szovjetunióhoz került.

Moszkvából jelenti a TAS[Z]S[Z]: A Szovjetunió és Csehszlovákia kormányai között a legutóbbi napokban Moszkvában tárgyalások folytak le Kárpát-Ukrajna kérdésében. A tárgyalások június 29-én a Kárpát-Ukrajnáról szóló szovjet–csehszlovák szerződés és az ahhoz csatolt jegyzőkönyv aláírásával véget értek.

A szerződést a Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsának megbízatásából [Vjacseszlav Mihajlovics] Molotov, a Szovjetunió Népbiztosi Tanácsának helyettes elnöke, a Szovjetunió külügyi népbiztosa, a Csehszlovák Köztársaság elnökének megbízásából [Zdeněk] Fi[e]rlinger, a Csehszlovák Köztársaság kormányának miniszterelnöke és [Vladimír] Clementis, a Csehszlovák Köztársaság kormányának külügyi államtitkára írták alá.

A szerződés aláírásánál jelen volt Sztálin, a Szovjetunió Népbiztosi Tanácsának elnöke, valamint más szovjet és csehszlovák politikusok. A szerződés aláírása után Molotov külügyi népbiztos és Fi[e]rlinger csehszlovák miniszterelnök beszédet mondtak.

Június 29-én moszkvai idő szerint délután 7 órakor nyilvánosságra hozták a Kárpát-Ukrajnáról szóló szovjet–csehszlovák szerződés és az ahhoz csatolt jegyzőkönyv szövegét, valamint Molotov és Fi[e]rlinger a szerződés aláírásakor tartott beszédét.

A szerződés és az ahhoz csatolt jegyzőkönyv Kárpát-Ukrajna (Kárpátalja) a lakosság óhajának megfelelően és a szovjet és csehszlovák kormányok között, a hagyományos barátság szellemében lefolyt tárgyalások alapján csatlakozik a Szovjetunióhoz, és beleolvad az Ukrán Szovjet Szocialista Köztársaságba.

Új Szó