Az Új Szó cikke arról értekezik, hogy a Szovjetunió a szabadságot hozta el Magyarországnak, és hazánk a szabad világban csak „igazi demokráciával” vívhatja ki az őt megillető helyet.

Ha összehasonlítjuk Magyarország nemzetközi helyzetét azzal, amilyen akárcsak egy fél év[vel ez]előtt volt, bátran elmondhatjuk, hogy Magyarország nemzetközi helyzete teljesen megváltozott. Még egy fél év[vel ez]előtt a világ haladó közvéleménye csak a gyűlölet és megvetés hangján nyilatkozott Magyarországról, mint a hitleri Németország utolsó csatlósáról.

Május végén Sztálin dálnoki Miklós Béla magyar miniszterelnöknek küldött választáviratában legjobb kívánságait küldte Magyarország kormányának és a magyar népnek. Bajcsy-Zsilinszky Endre temetésén [Georgij Makszimovics] Puskin, a szövetségközi ellenőrző bizottság politikai tanácsnoka a magyar népről ezt mondta: „Olyan nép [...], amelynek joga van [a] függetlenségre, önállóságra, nemzeti kultúrájának felvirágoztatására.” [Ivan Tyerentyevics] Zámercev szovjet tábornok, Budapest katonai városparancsnoka Budapest polgármesterének és a magyar rendőrségnek estebédjén néhány nap[pal ez]előtt kijelentette: „Mi nem hódítóként jöttünk, hanem a szabadságot hoztuk. Mi, oroszok azon fáradozunk, hogy Budapest ismét az európai kultúra egyik gócpontja legyen.”

A magyar sajtó méltán mutatott rá ezeknek a nyilatkozatoknak nagy jelentőségére.

Nyilvánvaló, hogy a hatalmas Szovjetunió kész segíteni Magyarországot [abban], hogy talpra álljon, és elfoglalhassa helyét a szabadságszerető népek családjában.

A Magyarországgal határos többi államban is megváltozott vagy [meg]változik az ellenséges hangulat és bizalmatlanság a magyarsággal szemben.

Ugyanez állapítható meg nemzetközi viszonylatban is.

Minek köszönheti ezt a magyarság?

Csakis és kizárólag annak, hogy a demokrácia útjára lépett.

Kétségtelen az is, hogy Magyarország nemzetközi helyzetének további alakulását az fogja döntően meghatározni, milyen mértékben és milyen iramban tudják a magyar demokratikus erők a demokráciát az állami és társadalmi élet minden terén kiépíteni és megszilárdítani; milyen mértékben és milyen iramban fogja a magyar demokrácia az állami és társadalmi élet még minden ágában rejtőző reakció fészkeit kifüstölni.

Ez a döntő kérdés.

„Mi az igazi demokráciáért harcoltunk, és azt szeretnénk látni Magyarországon, egész Európában és az egész világon” – mondta Zámercev tábornok.

Igazi demokráciát.

Magyarország érdekeit csak az képviseli, aki az igazi demokráciáért harcol. Aki – bármilyen módon, akármilyen köntösben – gátolja az igazi demokrácia megvalósítását, az Magyarország érdekei ellen cselekszik még akkor is, ha – mint Ady Endre írta – naponta akár ezerszer is elénekli a nemzeti himnuszt.

Új Szó