A hírhedt Andrássy út 60.-ban 1945 első hónapjaiban rendezkedett be az újonnan megalakult Magyar Államrendőrség Politikai Rendészeti Osztálya. Csordás Ferenc debreceni rendőrfőkapitány-helyettes beszámolója a nyilasterror maradványait és az új politikai rendőrség munkáját tárta az olvasó elé. Vajon ekkor már lehetett sejteni, hogy a „hírhedt vallatószoba” a következő években is jajkiáltásokkal lesz tele?
Csordás Ferenc elvtárs, Debrecen újonnan kinevezett helyettes rendőrfőkapitánya rövid idővel ezelőtt még a budapesti politikai rendőrség tagja volt. A budapesti politikai rendőrségen szerezett tapasztalatairól a következőkben számolt be munkatársunknak:
– A Debrecenben megszervezett és Budapestre irányított politikai detektívtestület tagjaként kerültem a fővárosba február elején. Romokon, bombatölcséreken és kőbarikádokon keresztül vezetett utunk az Andrássy út 60.-ba, az egykori hírhedt nyilasházba, ahol a rendőrség politikai osztálya berendezkedett. Az előttünk rövid idővel felkerült első csoport tagjai hajmeresztő dolgokat mondtak el a nyilasházban tapasztaltakról. A ház pincéjében még ők is találtak megcsonkított holttesteket. A hírhedt vallatószobát mi is megnéztük. Ott még látszottak a kínzások nyomai, vérfoltokat találtunk a falon és a padlón.
– Az osztályt Tömpe [András] főtanácsos biztos kézzel irányított[a]. Munkájának sikerét teljes mértékben elősegítette a fogalmazói kar és a legénység. Éjjel-nappal folyt a közlekedési eszközök hiányában elképesztően nehéz nyomozási munka. A detektívek gyakran golyózáporban, gránáttűzben végezték a nyomozást, áldozatkészen teljesítve kötelességüket. A fogda állandóan zsúfolva volt.
– A fogda lakói különös látványt nyújtottak. Mellükön, hátukon feltűnő nagyságú nyilas jelvényt hordtak. Ez a jelvény legtöbbször papírból készült. Ezt persze már nem meggyőződésből viselték a nyilas bűnözők.
– Ezek valamennyien egyformák voltak abban, hogy gaztetteiket körömszakadtáig tagadták. Hogy végül mégis vallomásra kényszerültek, annak a rendkívül fontos, lelkiismeretes munkának [volt] köszönhető, amellyel a detektívtestület tagjai a tanúvallomásokat összeállították. Én magam is hallottam több nyilas megjegyzését, amely szerint ők nem ilyen körülményesen jártak el. Ezek mindig azt a választ kapták, hogy mi új világ hirdetői vagyunk, a mi módszereink tehát nem hasonlíthatnak a nyilasok embertelen módszereihez.
– Különösen jellemző a nyilasok elvetemültségére, hogy vérengzéseikre leginkább fiatalkorú utcagyerekeket használtak fel, akiknek felelősségérzete természetesen nincs. Általában 16–18 évesek, de kezükhöz számtalan áldozat vére tapad. A hírhedt „zuglói” rém, ez a fiatal gyerek, aki maga nyolc gyilkosságot ismert be, vallatása során kijelentette, hogy fél az anyai pofonoktól.
– Én magam csak rövid ideig vehettem részt a budapesti nyomozómunkában, kötelességem visszaszólított Debrecenbe. Azzal a meggyőződéssel jöttem vissza, hogy a budapesti politikai rendőrség meg fog felelni a belé helyezett bizalomnak, és komoly részese lesz a belső ellenség felgöngyölítésének.