1945 augusztusa meghatározó volt Európa jövője szempontjából, ekkor fejeződött be ugyanis a szövetséges nagyhatalmak által összehívott potsdami konferencia. A gyűlésen felosztották a háború utáni megszállási övezeteket, meghúzták Lengyelország új határait, és érintették a diplomáciai kapcsolatok rendezését is. Utóbbi során jött szóba Finnország és Románia mellett Magyarország is. Ezen a konferencián született döntés továbbá a svábok kitelepítéséről, ami hazánkat is érintette.

A közeljövőben Magyarország is kiépítheti diplomáciai kapcsolatait

(Bukarest, augusztus 7.) A román rádió különjelentésben közölte, hogy augusztus 6-án [Ivan Zaharovics] Szuszajkov vezérezredes, a romániai Szövetséges Ellenőrző Bizottság alelnöke közölte a szovjet kormány elhatározását, hogy újra felveszi a diplomáciai kapcsolatokat Romániával, és hozzájárul a meghatalmazott miniszterek kicseréléséhez.

Ugyancsak augusztus 6-án [Andrej Alekszandrovics] Zsdanov, a finnországi Szövetséges Ellenőrző Bizottság elnöke hasonló nyilatkozatot nyújtott át [Juho Kusti] Paasikivi finn miniszterelnöknek, tekintettel arra, hogy Finnország híven hajtotta végre a fegyverszüneti megállapodásokat.

A Szovjetunió a maga részéről megtette az első lépést a potsdami határozatok gyakorlati megvalósítása terén. Romániával és Finnországgal helyreállította a diplomáciai kapcsolatot. Nem kétséges, hogy – mint a potsdami nyilatkozatból előrelátható – most Magyarország következik soron. Gyöngyösi János külügyminiszter az Új Magyarország című hetilapnak adott nyilatkozatában annak a reménynek ad kifejezést, hogy talán már néhány hét múlva Magyarország is felveheti a diplomáciai kapcsolatokat a szövetségesekkel.

Népszava