1944-ben a Magyar Királyi Belügyminisztérium magas beosztású tisztje, a titkos tárgyalásokra Moszkvába küldött magyar delegációval parancsnoksága alatt lévő rádióadóval tartották a kapcsolatot.
1944-ben a Magyar Királyi Belügyminisztérium magas beosztású tisztje, a titkos tárgyalásokra Moszkvába küldött magyar delegációval parancsnoksága alatt lévő rádióadóval tartották a kapcsolatot.
1944. október 17-én az SS letartóztatja, majd két hétig barátian beszélgetnek vele házi őrizetben, majd a Nyilas Számonkérő Szék fogságában a Margit körúti [katonai] fogházban van.
1944. december 24-én a Szerb utca 2.-ben lévő lakásukon bujkál.
1945. január 2–3-a felé egy német egycsövű kisméretű gépágyú foglalt tüzelőállást a szerb templom kertjében és onnan lőtte a városrészt támadó szovjet repülőgépeket (2 cm-es gépágyú), kb. ettől az időtől kezdve állandóan erősödő repülőgép-támadások voltak a környék ellen, mivel keresték a kisméretű gépágyút.
Január 13-a felé a Kálvin tér és Baross utca sarkén lévő palota bombatalálat miatt kigyulladt és a lakók a Kálvin téren csak erősen lelapulva tudtak a Kecskeméti utcához átjönni, mivel az Üllői út felől állandó gyalogsági tűz zavarta a tér forgalmát. A Ráday utca felől tüzérségi tüzet is kaptak.
Január 15-én nagy bomba esett le, kb. délután 5 órakor a mostani Fővám térre, egészen a közelükbe, de nem robbant fel (2 bomba volt).
Január 15-én délután, néhány német katona jött a házba és át akarták vágni a pincék falát a szomszédos Váci utcai ház felé. A háztulajdonos tiltakozására azonban ettől elálltak.
Január 15-én nagyméretű német tank jött a Szerb utcába a Kecskeméti utca felől, ott álltak meg a házuk előtt (Szerb utca 2.) és többször ki akartak fordulni a Váci utcába, de az oroszok a vámház felől belőttek. Ekkor 5-6 fő SS-katona terepszínű ruhában szintén bejött a kapu alá, és az egyik magyarul megjegyezte: „Borzasztó ez, uram, ami itt kint az utcán történik!”
A sötétedés után azonban az SS-ek is és a német tank is elment a Váci utcán át az Erzsébet híd felé. [Hingyi László: Azonosítás szerint Pz. V. Párduc harckocsija volt az SS-nek, a 22. SS-lovashadosztályhoz tartoztak. A Pz. V. Párduc a Váci utcára kifordulva több lövést adott le a vámház irányába, majd visszahúzódott, ezt többször megismételte.]
Január 16-án és 17-én nem lehetett az óvóhelyet elhagyni olyan nagy csatazaj hallatszott és a ház meg-megremegett az ismételt robbanásoktól.
Január 17-én délután még lőtt a szerb templom kertjében lévő német gépágyú úgy, mint a kutyaugatás.
Január 17-én este egy magyar katona erős lábsérüléssel feküdt a Szerb utca–Váci utca sarkán, a sötétség leple alatt behozták a házba és lefektették, sebét kezelték, etették.
Január 17-éről 18-ára virradó éjszakán minden elcsendesedett.
Január 17-én délután kiadták Pest kiürítésére a parancsot, így az ott harcoló német és magyar alakulatok megkezdték kivonulásukat a még meglévő Lánchídon és Erzsébet hídon. Mindkét hidat január 18-án, reggel 5 órakor felrobbantották.
A Szerb utca 2.-be január 18-án reggel 10 óra felé fehér hólepelbe öltözött szovjet katonák jöttek be, és átkutatták a pincéket, ahol német és magyar katonákat kerestek. Kint az utcákon hó volt.
Ez idő tájt hallották, hogy a németek átvágták a mostani Vámház körúti belváros felé lévő házak pincéit és első emeleteit és ott ellenálltak.
A harcok során az egyik ilyen háztömbben a pincefolyosókon oroszok és németek egymásra lövöldöztek, és kézigránátokat dobáltak az ott lapuló magyar lakosság feje felett.
Január 20. felé szovjet mérnökkari százados kb. 20 orosz katonával beszállásolt az óvóhelyre, ekkor mindenkit kikényszerítettek a folyosóra. Két katona a ház bejáratánál, kettő a pincebejáratnál, kettő az óvóhelybejáratnál őrködött, ezek csak egy éjszakát töltöttek itt.
Forrás:
HINGYI László: Budapest ostroma 1944–45. Források Budapest ostromának történetéből. Etalon Kiadó, Budapest, 2018. 267–268.