December 23-án este 10 órakor még magyar katonák voltak Zsámbékon. A németek éjjel, kb. 11.30 óra felé mentek el a falutól északnyugati irányba. Ezt akkor vette észre, amikor [a] házuk közelében elakadt egy német kisautó, majd végül is Szomor felé távozott az erdő melletti dűlőúton.

December 24-re virradó hajnali egy óra felé jöttek be az oroszok Zsámbékra a Bicske felől jövő dűlőúton.

December 24-én délután 3 órára a szovjet harckocsik lezárták a Bécsi utat Budapest felé. [Hingyi László: a régi Bécsi útról van szó.]

A németek kb. újév táján a Nyakas-tetőig jöttek vissza, pontosabban a kútig. A németek botlódrótos aknákat telepítettek le a hegy gerincén. Ekkor a faluból önként elment SS-katona bejött a Nyakas-tető felől, de az oroszok már kísérték. Teljesen nyoma veszett. Itt vitték el a háza előtt.

Ekkor januárban Bicske–Mány felől is támadtak a németek, és a mányi úton, valamint a Kálvária-dombon át kb. tízen az Angyal-árokig jöttek. A Szomori úton rengeteg orosz harckocsi volt kilőve (7 db T–34-es). Az egyik éjjel havazott, amikor lövészárkokat ásattak az oroszok velük. Az egy[ik] ilyen munka során látták, hogy az Angyal-árokban kb. 13 német holttest van, ezek mind a hídnál lettek lelőve. Mindenféle volt közöttük, így SS is. Ezeket csak tavasszal temették el a Péntekék kertje végében, mivel az Angyal-árokban megduzzadt víz vitte őket. Dögcédula nem volt náluk, de az egyik zsebében fényképeket találtak, amint SS-egyenruhában lóháton ült. Azért nem lehetett sokat mászkálni, mivel itt december 24-től március 17-ig front volt. A harcok során Mányban és Csabdiban utcai harcok voltak. A zsámbéki apácáknál orosz kötözőhely volt.

A kitöréskor kb. február 12-én álltak fel a szovjetek a töki patakhoz a kitörők ellen. Az árok innenső felén aknavetőkkel és géppuskákkal készültek. Egyébként az árkuk Vida-tanya–Nagykovácsi irányába húzódott. A patak mentén rengeteg németet lőttek agyon. Így a Pátyról Zsámbékra vezető út hídjánál van is egy nagy német tömegsír. A kitöréskor kb. 10–13 németet vittek el a háza előtt a Nyakas-tető felől az oroszok a templomromhoz, ahol a pincében gyűjtötték össze a foglyokat, majd ott a pincében agyonlőtték őket. Úgy hallotta, hogy a kitöréskor Töknél és itt, Zsámbéknál nem tudtak a németek áttörni, csak Zsámbéktól délre, Bicske felé.

Kb. 80 német tartotta a frontot a Nyakas-tetőn, de a Kakukk-hegyen is voltak még németek. Az oroszok rakétavetőkkel lőtték a Nyakas-tetőn lévő németeket, majd azok ködvetővel lőttek vissza, és így az egyik rakétavetőt ki is lőtték a közelükben.

Forrás:

Hingyi László: Budapest ostroma 1944–1945. Források Budapest ostromának történetéből. II. kötet. Budapest, Etalon Kiadó, 2019. 613–614.