Az 1945. június 15-én aláírt szovjet–magyar jóvátételi egyezmény értelmében Magyarországnak 1951. januárig 200 millió dollár értékben kellett árut szállítania keleti szomszédjának. Mindezt úgy, hogy a háborús károk a magyar nemzeti vagyon közel 40 százalékával voltak egyenértékűek, továbbá a megszálló Vörös Hadsereg ellátását, valamint a Szövetséges Ellenőrző Bizottság egyéb költéseit is fizetni kellett. Nem beszélve arról, hogy Budapestnek más győztes országok felé is voltak kötelezettségei.

A fegyverszüneti egyezmény 12. szakaszának megfelelően 1945. június 15-én Budapesten aláírták a Szocialista Szovjet Köztársaságok Szövetsége kormánya és Magyarország Ideiglenes Nemzeti Kormánya között szovjet területen, a hadműveletek és megszállás következtében Magyarország által a Szovjetuniónak okozott károk megtérítésére szolgáló áruk leszállítására vonatkozó egyezményt.

Az egyezmény szerint Magyarország köteles leszállítani a Szovjetuniónak 6 év leforgása alatt 200 millió amerikai dollár értékű gépet és gépalkatrészt, hajókat, gabonát, jószágot s más árukat.

Az egyezményt szovjet részről a Szovjetunió kormánya megbízásából K[liment] [Jefremovics] Vorosilov, a Szovjetunió marsallja írta alá.

Magyarország nevében Magyarország Ideiglenes Nemzeti Kormánya megbízásából az egyezményt aláírta [dálnoki] Miklós Béla miniszterelnök.

Új Szó