A nácik és a nyilasok számos bűntettet követtek el. Az Új Szó ezekből sorol fel néhányat, hangsúlyozva, hogy a további hasonló esetektől a Vörös Hadsereg bevonulása mentette meg a magyar lakosságot. A szovjet katonák atrocitásairól a cikk azonban már nem ejtett szót.

Budapestet hosszú ostrom és kemény utcai harcok árán szabadította fel a Vörös Hadsereg. A felszabadítás első idejében a városban még nem voltak működni tudó közhatóságok. A felszabadító hadsereg segítette a város lakosságát, és mindent megtett, hogy a magyar főváros élete mihamarabb újjáéledjen.

Ma már, hogy a város kezd feléledni, akadnak olyanok, akik elfelejtik, hogy milyen szerencsétlenséget zúdítottak a németek és csatlósaik, a nyilasok az országra és fővárosára. Elfelejtik, hogy milyen pokolból szabadította ki a magyarokat a Vörös Hadsereg.

Itt közlünk néhány hivatalos jegyzőkönyvet a könnyen felejtők emlékezetének felfrissítésére.

2944. sz[ámú] jegyzőkönyv

„Kálló Ferenc – egyéb adatai ismeretlenek – a 11. sz[ámú] helyőrségi kórház lelkésze volt, és ismeretes róla, hogy fasisztaellenes tevékenységet fejt ki. 1944. okt[óber] 29-én lakásáról nyilasok elhurcolták, autóval a Budakeszi úti vám közelébe vitték ki, és ott több revolverlövéssel meggyilkolták. A holttest katonai egyenruhában szállíttatott be.

A főkapitányság a boncolást elrendelte, [a] katonai hatóságok azonban még a boncolás előtt elszállíttatták a holttestet, és 1944. október hó 31-én a rákoskeresztúri újtemetőbe[n] temették el.”

A m[agyar] kir[ályi] rendőrség budapesti főkapitánysága

76.989/Fk. II. 1944.

Bűnügyi osztály

Tárgy: halott

„A budapesti soros kir[ályi] Ügyész Úrnak!

F[olyó] év október hó 30-án este 21 óra 30 perckor ismeretlen, nyilaskeresztes egyenruhát és karszalagot viselő, k[örül]b[elül] 6-7 főből álló csoport becsöngetett Bajcsy Fülöp 49 éves, unit[árius] (izr[aelita]), ny[ugalmazott] százados budapesti Katona József utcai lakására, ahol a nyilaskeresztes párt elfogató parancsát mutatták fel, és Bajcsy (Bienenstock) Fülöpöt őrizetbe vették. Lakásán fegyverek és egyéb értéktárgyak után kutattak, majd éjjel 0 óra 30 perc körüli időben a talált ingóságokat gépkocsin elszállították. Bajcsyt gyalogmenetben a Margit híd hídfőjéig kísérték, itt az időközben kirakott gépkocsiba ültették, és az alsó rakparton az Országház felé hajtottak el. Az alsó rakparton – körülbelül a közepe táján – a gépkocsiból azzal az ürüggyel, hogy a gépkocsi elromlott, Bajcsyt kiszállították, és kérték, hogy a gépkocsit tolja. Bajcsy a felszólításnak eleget tett, amikor is az ismeretlen tettesek Bajcsyt hátulról több helyen meglőtték, majd a Dunába dobták. Bajcsyt a folyamrendőrség motoros járőre kimentette, majd a Sz[en]t István kórházba szállították el. A kórház bejelentése szerint Bajcsy sérülése következtében f[olyó] hó 1-én, 12 óra 20 perckor meghalt. A holttestet a törvényszéki orvostani intézet rendőri kirendeltségére szállították. A fenti tényállást a sérült előadásából állapítottuk meg. A vonatkozó nyomozati iratokat a politikai rendészeti osztály vette át, és a nyomozást folytatja. Kérem, hogy a holttest felboncolására vonatkozóan indítványt tenni szíveskedjék.

Budapest, 1944. nov[ember] 6.

L.: T. P. H.

E.: V.

Dr. Juhász s. k. [saját kezűleg – a szerk.], r[endőr]tan[ácsos]

A kiadmány hiteléül:

(Olvashatatlan aláírás)

Bűnügyi kiadó

Kivonat a [Magyar Királyi] Pázmány Péter Tudományegyetem bonctani intézet[ének] törzskönyvéből:

  1. december hó 14-én bomba robbant a nyilasok Kossuth Lajos utcai könyvkereskedésében. Aznap éjjel beszállították [a] fenti üzlet elől, az utcáról Szalka Jakabot és feleségét, Szalka Jakabnét. K[örül]b[elül] 65–70 éves házaspár. Igen jól öltözve, azonban fehérneműikről még a monogramok is ki voltak vágva. Személyazonosságuk később derült ki.

Ugyanaznap éjjel, ugyanonnan további 9 ismeretlen férfit szállítottak be, akiket agyonlövetésük előtt szemmel láthatóan megvertek és megkínoztak. Mellükön hibás helyesírással a következő [feliratú] papírlap volt: „Minden zsidó így jár, aki nincs gettóban.”

Fronton lévő katona 12 éves kisfiát a nyilasok az utcán igazolásra szólították fel. A kisfiú [a] zsebébe akart nyúlni [az] irataiért, de a nyilasok ezt meg sem várták, és lelőtték.

A nyilasok a Városi Színházban előadást rendeztek. Ezen az előadáson is pokolgép robbant. A következő nap behoztak k[örül]b[elül] 30–35 fiatal férfit hátrakötözött kezekkel, agyonverve. Ezeket a férfiakat a nyilasok összeszedték, meggyilkolták, majd pedig teherautókon a város forgalmasabb útvonalain elszórták, és otthagyták mint elrettentő példát.

  1. december 8-án éjjel a nyilasok egy 12 tagú családot kivittek a Műegyetem előtt a Duna-partra. Ott a járda szélén hasra fektették őket, nyílegyenes vonalban, karjaikkal a fejük alatt, majd géppisztollyal sorban tarkón lőtték őket. Dolguk végeztével felugráltak teherautóikra, és eltávoztak. Ez a család 11 nőből és egy férfiből állt. Voltak köztük 12, 15 és 18 éves lányok.

  2. december 26-án 17 férfit és nőt szállítottak be, koruk 18-tól 50 [év]ig [terjedt]. Ezeket a nyilasok a Stefánia úton padokra ültették, és ott lőtték agyon.

  3. december 14-én 2 nyilas fiatalember az Üllői úton villamosra akart felszállni. Kiálltak az úttesten a nyílt pályára, s mikor arra jött a villamos, megállásra szólították fel. A vezető természetesen nem állt meg, erre a nyilasok lőttek. A vezetőt nem találták el, ellenben eltalálták a mellette álló, napi munkájából családjához igyekvő Kazinczy József, 44 éves, statisztikai hivatali tisztviselőt, aki azonnal meghalt.

A Kresz Géza utcában a nyilasok egy 25 év körüli fiatalember igazoló iratait nem találták elegendőnek. Összeverték, és agyonlőtték.

[Egy] 70 év körüli ismeretlen holttestet a Dunából húztak ki, kezei hátul össze voltak kötözve.

  1. december 4-én este a Horthy Miklós híd budai hídfője alól k[örül]b[elül] 20–22 éves fiatal lány holttestét hozták be, mell-lövéssel.

Wirth Károly nyilas képviselő bombatámadás következtében történt halála után napokig hoztak be agyonlőtt és agyonvert férfiakat és nőket, mellükön táblával: Wirth Károlyért!

Komor Tamás rendőrségi munkaszolgálatos január 5-én szolgálati ügyben előbb távozott. A Vilmos császár úton nyilasok igazoltatták, és társával bekísérték az Angol–Magyar Bank épületébe, ahol pénzüket elvették, megverték őket, majd pedig bezárták egy kis portásfülkébe. Este 8-kor értük jöttek, összekötözték őket, és azt mondták nekik, hogy bekísérik őket az Andrássy úti nyilasházba. El is indultak, azonban az első sarkon hátulról géppisztollyal kezdték lőni őket. Komor azonnal meghalt, társa hat lövést kapott, de be tudott vánszorogni a legközelebbi kórházba, ahol most is ápolás alatt áll.

  1. december 26-án éjjel [a] XIII. [kerületi] Kartács utca 17. sz[ámú] ház[a] előtt k[örül]b[elül] 60 embert lőttek agyon a nyilasok. Ezek közül a közben bekövetkezett hadiesemények miatt csak hatot lehetett beszállítani. Ezeken azonban a lövéseken kívül súlyos külsérelmi nyomok is láthatók, minden valószínűség szerint puskatus vagy egyéb kemény tárgy okozta.

  2. december 25-én a XIII. [kerületi] Béke utca 69. sz[ámú] ház[a] elől 25 holttestet szállítottak be, férfiakat és nőket vegyesen. Többnek [a] feje szét volt verve, egyeseknek végtagjaik eltörve, másoknak kezük hátrakötve.

Itt csak néhány adatot közlünk. Ezernyit hozhatnánk.

A németek és csatlósaik, a nyilasok minden tette a nép ellen irányult.

Budapest pusztulásra ítélt népét a Vörös Hadsereg megmentette. Budapest lakosságának életviszonyai napról napra javulnak. De ez nem lehet ok arra, hogy a náci és nyilas bűntettek feledésbe merüljenek.

Új Szó