A háború végeztével megkezdődött a háborús bűnösök felelősségre vonása. A népbírósági eljárásokat azonban sokan nem tartották elég gyorsnak.

Az Új Szó július 5-i számában adatokkal és számokkal bizonyítottuk be, hogy a háborús bűnösök felelősségre vonásának lassú menete Magyarországon a népbíróság vontatott ütemű munkájának következménye.

Az alanti kimutatásban néhány főbb politikai háborús bűnöst nevezünk meg. Ezeknek ügyét a politikai rendőrség már régen átadta a népbíróságnak, de ügyükben eddig még főtárgyalást sem tűz[ött] ki a népbíróság.

Bornemisza Géza, volt reakciós iparügyi miniszter. Az ő nevéhez fűződik a magyar ipar „kiárusítása” a németeknek. A hitleri Németország egy[ik] legalázatosabb kiszolgálója volt. Eljárás indult IV. 18[-án]. Népügyészségnek átadva IV. 20[-án].

Méhes Ignác bíró, a reakció egyik „oszlopa” és őre. A demokratikus érzelmű magyarok bebörtönzője, a reakciós „jogrend” védelmezője, az antifasiszták gyilkosa, népellenes ítéletek százait ő mondta ki. Eljárás indult III. 26[-án]. Népügyészségnek átadva III. 26[-án].

Wünscher Frigyes, a Hangya [Országos Fogyasztási és Értékesítési Szövetkezet – a szerk.] vezérigazgatója. A magyar kereskedelem polipja, a magyar termények és anyagok Németországba szállításának szervezője és vezetője, a fasizmus egyik legrégibb híve és ügynöke. Eljárás indult V. 7[-én]. Népügyészségnek átadva V. 29[-én].

Zadravecz István tábori püspök, a reakció egyik legvéresebb szájú háborús uszítója, antibolsevista kirohanások szerzője, a szovjetellenes „keresztesháború” hirdetője, minden szabadságtörekvés ellensége. Eljárás indult V. 10[-én]. Népügyészségnek átadva V. 25[-én].

Dr. Nyisztor Zoltán, nyilas főpap, akinek a Nemzeti Újságban közölt cikkei a leggyalázatosabb népellenes, nemzetiségi, faji és felekezeti izgatások voltak, s akit valamilyen okból szabadlábra helyeztek, ami alkalmat adott neki a szökésre. Nemrég fogták el újra Ausztriában. Eljárás indult IV. 4[-én]. Népügyészségnek átadva IV. 6[-án].

Dr. Enyedi Róbert, fasiszta bíró, aki a biatorbágyi merényletet a kommunistákra akarta kenni. A magyar szabadság harcosainak elítélője. Eljárás indult IV. 10[-én]. Népügyészségnek átadva IV. 15[-én].

Dr. Turi György, a fogházügyek intézője az Igazságügyi Minisztériumban. Az ő bűne, hogy a magyar fogházakban rémregényekhez méltó állapotok uralkodtak a reakció elleni harc harcosai számára. A fasiszta ideológiától lelke mélyéig megfertőződött karrierista. Eljárás indult IV. 17[-én]. Népügyészségnek átadva V. 10[-én].

Grynaeus Dezső nyilas bankvezér, a [Pesti Magyar] Kereskedelmi Bank aranykészlete Németországba vitelének egyik szervezője. Eljárás indult V. 12[-én]. Népügyészségnek átadva VI. 12[-én].

Dr. Berend Béla rabbi, [a] Gestapo besúgó. Eljárás indult IV. 6[-án]. Népügyészségnek átadva IV. 6[-án].

V[itéz] Fábry Dániel fasiszta tábornok. Eljárás indult IV. 28[-án]. Népügyészségnek átadva V. 3[-án].

Tószegi Emil gyáros. Eljárás indult IV. 14[-én]. Népügyészségnek átadva V. 17[-én].

Gr[óf] Teleki Béla háborús pártvezér. Eljárás indult IV. 25[-én]. Népügyészségnek átadva V. 26[-án].

Vita Sándor fasiszta újságíró. Eljárás indult IV. 25[-én]. Népügyészségnek átadva V. 26[-án].

Luzsénszky Alfonz uszító író. Eljárás indult V. 29[-én]. Népügyészségnek átadva VI. 13[-án].

Eddig a lista. Nem teljes a kimutatás, hiszen ezeken kívül még sok száz ügyet adott át a politikai rendőrség a népbíróságnak. De már ebből a névsorból is látható, hogy a rendőrség nemcsak a „kis verebekkel” törődik, hanem hálójába keríti a nagy jómadarakat is. Látható e kimutatásból, hogy a magyar nép minden nagy és kis ellenségét kézre lehet keríteni, ha komolyan nekifog a rendőrség, és a társadalom is támogatja.

A kimutatás adataiból látjuk, hogy míg a politikai rendőrség egyes esetekben két nap alatt lefolytatja a szükséges nyomozást, vagy éppen az őrizetbe vétel napjára befejezte azt, és átadta a háborús bűnöst a népbíróságnak, a nép ítélkezésének, és a szerve egyes esetekben négy hónapig ül az ügyön, és a mai napig sem kezdte meg a tárgyalást. A kimutatásban szereplő, legkésőbb átadott ügy is VI. 13-a óta, azaz közel egy hónapja fekszik a népbíróságon.

Mi ennek az oka? Nincs elég adat, nincs elég bizonyíték a bűnösök elítélésére? Nem valószínű. A valószínűség az, hogy az ügyeket a népbíróságra nyomást gyakorló, cinkos mentő reakció altatja.

Meddig tűrik még a fegyverszüneti egyezmény végrehajtásának szabotálását?

Új Szó