Mindenkinek ismerős lehet a címben szereplő vezetéknév. Gróf Bethlen István miniszterelnök lemondása, majd Károlyi Gyula bukása után, 1932-től a következő négy évre vitéz jákfai Gömbös Gyula lett Magyarország miniszterelnöke. Az egykori kormányfő családjának nőtagjaival kapcsolatban jelent meg 1945 nyarán a következő cikk, amelyből kiderült, hogy elfogatóparancsot adtak ki ellenük. Gömbös Máriáról megtudhattuk, hogy külföldre menekült, azonban a nővérét elfogták. Az írás fontos propagandacélt szolgált. Magyarázatot próbált adni arra, hogy miért kell a régi gárdát lecserélni, és „demokratikus” rendőrséget létrehozni.

Budán, az Attila utca 49. számú családi házban lakott családjával dr. Forbát Imre műegyetemi magántanár. Jäger Gyuláné, született jákfai Gömbös Karolin, valamint húga, Sólyom Jánosné Gömbös Mária, szintén a tengelyszülő [a Berlin–Róma-tengelyre gondolhatott a cikkíró – a szerk.] Gömbös Gyula édes húga a szép lakásra szemet vetett. Tavaly nyáron dr. Forbátot kitétették a lakásból, és internálótáborba vitették őket. Nagy bűnük volt, szép lakásban laktak.

A Forbát családot az internálótáborból Auschwitzba deportálták.

A Gömbös-lányoknak azonban nem volt szerencséjük a lakással. Amikor a Vörös Hadsereg közeledett Budapest felé, az óvatosabb honleány kiszökött Németországba. A másik, a bátrabb itthon maradt, de a lakásból elköltözött. Persze „tévedésből” magával vitte a Forbát család értékeit is. A Forbát családból azonban egy mégis visszakerült a haláltáborból, bármennyire is helytelenítette ezt Gömbös Karolin. Ez a visszakerült családtag aztán elment a rendőrségre, és feljelentést tett a két Gömbös-leány ellen, akik halálkamrába juttatták családját, és mellékesen ki is rabolták lakásukat.

A rendőrségen egy fogalmazó kijelentette, hogy ez egyszerű lopási ügy, és két detektívet megbízott azzal, hogy a feljelentő által megjelölt helyen fogják el Gömbös Karolint, és hozzák be a rendőrségre. A feljelentő a detektívekkel ment, és nagy rábeszéléssel sikerült elérnie, hogy a két detektív valóban elfogja a gyanúsítottat. Gömbös Karolin bekerült a rendőrségre, ott persze mindent tagadott. A két detektív erre megmondta neki, hogy hazamehet, de holnap reggel 8 órakor legyen otthon, mert házkutatást tartanak nála. Másnap reggel azonban csodálatosképpen Gömbös Karolint nem találták a detektívek a lakásban, sőt a lakásban alig maradt valami.

Igaz, hogy ami maradt, az is a Forbát-lakásból származott. Gömbös Karolin azóta is bujkál valahol, talán éppen abban a faluban, amelyről a sváb Gömbös család előnevét bitorolta.

A feljelentő ezek után megkérdezte a két detektívet, hogy miért nem tartóztatta le azonnal a tetten ért rablót, sőt gyilkost, hiszen a kihallgatáskor is Forbátné bundája volt rajta.

– Azért nem tartóztattuk le, mert Budán nincs fogda. Különben is, a fogalmazó úr is mondta, hogy a Gömbös név viselőjénél nem kell szökéstől tartani.

A két detektív, dr. Lénárdy István és dr. Kiss József régi detektívek, még Hain Péter volt a tanítómesterük.

A rendőrség most felhívásokat bocsátott ki, hogy fiatal férfiak jelentkezzenek a demokratikus rendőrségbe. A fentiekben arra akartunk példát felhozni, mennyire szükséges az, hogy demokratikus érzelmű, új emberek kerüljenek be a rendőrségre, hiszen akik a régiek közül ott maradtak – kevés kivételtől eltekintve –, nem a demokrácia ügyét szolgálják felelősségteljes állásukban, ők még a Gömbös név varázsa alatt állnak.

Népszava